Razpokana koža, suhe lise, luskavost in zategovanje: ko je koža krhka, lahko razdraženost postane stalna težava. Osebe, ki trpijo za temi kroničnimi lezijami, lahko zaradi svojega videza razvijejo komplekse in se počutijo neprijetno. Zdravljenje zahteva specifično nego.
Simptomi
Razpokana koža, razdraženost, suhe lise: ko so te težave vztrajne
Težave s kronično razdraženo kožo pestijo približno 20 % prebivalstva. Opažene lezije so lahko:
- Razpokana koža. Prizadeta območja so na splošno tista, ki so izpostavljena mrazu, npr. ustnice in roke, ali območja, ki so podvržena drgnjenju.
- Suhe lise. Te imajo obliko suhih, hrapavih področij kože, ki se nahajajo na licih, okrog ust in na rokah, še posebej pri otrocih.
- Razpokana koža ob ustnih kotih (perleche). Lezije, ki se pojavijo v kotičkih ustnic.
Vzroki
Vzrok težave: prirojena krhkost kože
Ko razdraženost kože postane stalen problem, jo lahko povežemo s prirojeno krhkostjo. Koža je v tem primeru že po naravi bolj občutljiva na napade zunanjih dejavnikov in ponavljajoče drgnjenje. Veter in mraz pa lahko to razdraženost le še poslabšata.
Zdravljenja
Dobre vsakodnevne navade
Pri spodbujanju uspešnega celjenja ne smemo ničesar prepustiti naključju. Lezije lahko pomirimo in pospešimo njihovo celjenje, če le sledimo nekaj vsakodnevnim korakom. Da bi to storili:
- Najprej očistite razdražena ali poškodovana območja s termalno vodo.
- Po potrebi uporabite zaščitno gazo.
- 2 do 3 krat na dan uporabite nego, ki je formulirana za zaščito kože in pospeševanje njene obnove.
- Ko se je rana zacelila, razmislite o uporabi sredstva za zaščito pred soncem, da zmanjšate tveganje za razvoj pigmentacijskih nepravilnosti.
- Po zacelitvi rane pričnite uporabljati ustrezna ličila.